مشاور روانشناس آویژه مشاور روانشناس آویژه .

مشاور روانشناس آویژه

ازدواج با اختلاف سنی زیاد

به نقل از مرکز مشاوره آویژه:|۵٫۰
۰۱
تفاوت سنی زیاد در ازدواج
تفاوت سنی زیاد در ازدواج را به دو صورت میتوان بیان کرد . وقتی که زن از مرد بزرگتر باشد با تفاوت سنی زیاد و وقتی که مرد از زن بزرگتر باشد با تفاوت سنی زیاد . مشکلات اقتصادی از یک سو باعث بوجود آمدن خرده فرهنگ هایی شده است .  احساس جوانی بانوان با عمل های جراحی فراوان از سویی زمینه تسهیل در اجرای این خرده فرهنگ ها را آماده کرده است . در قدیم شاید به ندرت دیده میشد مرد با زنی ازدواج کند که از خودش بزرگتر است آن هم در حد مادر و فرزند و حتی مادربزرگ و نوه . مگر در فرهنگ های خاصی که دختران برای کار به پسران فروخته میشوند البته باعنوان همسر . این فرهنگ در بخشی هایی از ایران ، افغانستان ، ترکمنستان و برخی کشورها هنوز هم وجود دارد . در حال حاضر پسرانی که موقعیت ازدواج ندارند با میل و رغبت با زنان مسن ازدواج میکنند .
تفاوت سنی زیاد در ازدواج درصورتیکه مرد بزرگتر باشد عوارض کمتری دارد . تفاوت سنی زیاد در ازدواج وقتی که زن بزرگتر باشد حواشی بسیار زیادی دارد . در تفاوت سنی زیاد در ازدواج وقتی که زن بزرگتر است بیشترین صدمه متوجه زن میشود . در اینگونه ازدواج ها وقتی زن از شصت سال به بالا میرود مرد یا او را ترک میکند و یا با زن دیگری ارتباط برقرار میکند . در مواردی هم خود زن حساس شده و باعث اختلاف و در نهایت جدایی میشود . تفاوت سنی زیاد در ازدواج شاید ابتدا حتی شیرین باشد چون زن سن بالا خوب میداند چه رفتاری با پسر جوان داشته باشد . او خیلی جاها گذشت میکند . او میداند چه مواقعی باید کوتاه بیاید . توقع کمتری نسبت به دخترها دارد . تفاوت سنی زیاد در ازدواج با زن سن بالا درنهایت چیزی جز شکست و تنهایی برای زن ندارد .
بیشتر بخوانید:فلسفه ازدواج چیست ؟
تاثیر تفاوت سنی زیاد در ازدواج
تاثیر تفاوت سنی زیاد درازدواج برای زنان سن بالا بسیار خطرناک است . چون زنان عاطفی هستند و مردان بیشتر درپی رفع نیاز جنسی . زن بعد از سن یائسگی دیگر تمایل زیادی به همبستر شدن ندارند . اگر هم داشته باشند نمیتوانند مانند سنین جوانی مرد را تحریک و به خوبی ارضا کنند . تاثیر تفاوت سنی زیاد  در ازدواج در این مرحله نمود پیدا میکند . مرد به دنبال زنی با طراوت و جوان یا زن مسن را رها میکند یا دیگر تمایلی به او ندارد . زن افسرده شده و احساس سرخوردگی اورا رنج میدهد . احساس میکند از عواطف او سوء استفاده شده . تاثیر تفاوت سنی زیاد درازدواج بر زن مسن فقط تخریب عواطف ، روحیه و صدمه دیدن سلامت اوست . زنی که زمانی به عشق پسر جوان مباهات میورزید پسند اکنون سرخورده و شکست خورده است .
مهم ترین تاثیر تفاوت سنی زیاد در ازدواج بر فرزندان خانواده است . فرزندان خانواده تحت تاثیر تربیت دو گونه ای هستند .همسری که کوچکتر است و همسر دیگر که بزرگتر است . والدی که مسن تر است او را به روش منطقی تر و با احتیاط تر میخواهد بار بیاورد ولی والد جوانتر پرشورتر است و بدش نمی آید گهگداری فرزندش تجربه و بازیگوشی کند . حال فرزند میان این دو تربیت باید یکی را انتخاب کند . نتیجه این میشود که از یکی حرف شنوی نداشته باشد . کمی که بزرگتر میشود چون آموخته که میتوان حرف شنو نبود این آموزه به والد دیگر تعمیم پیدا میکند . حال او نه از پدر حرف شنوی دارد نه از مادر . و نتیجه ناگفته پیداست … . ابتدا اختلاف میان پدر و مادر برای تربیت و بخصوص پول خرج کردن فرزند و پس از آن سو استفاده فرزند از این اختلاف .
بیشتر بخوانید:ویژگی های مرد خوب برای ازدواج از نظر زنان
معایب تفاوت سنی زیاد در ازدواج
معایب تفاوت سنی زیاد درازدواج بسیار زیاد است . همسر مسن تر که احتمالا یا پولدار است یا امتیاز ویژه ای دارد مدام خود را برتر میداند . میخواهد کنترل همسر را دردست بگیرد . به او امر ونهی میکند . مدام اورا نصیحت میکند . بازدارنده بازیگوشی های جوانیست و این برای همسر جوان ملال آور و خسته کننده میشود . از طرفی همسر مسن تر نسبت به سن همسرش احساس ضعف میکند . در برخی موارد مجبور است امتیازهایی به همسر جوانش بدهد . این حس دو گانه ضعف و قوت در تضاد با یکدیگر شخصیت متزلزل و غیر قابل پیشبینی از او میسازد . این برای همسر جوان قابل تحمل نیست . همسر مسن تر میخواهد پابه پای همسرش جوان باشد . نقش میگیرد و این حس باعث میشود از ارضا و اغنا حسهای متناسب با سن خودش صرف نظر کند .
معایب تفاوت سنی زیاد در ازدواج در همسر جوان نیز نمود پیدا میکند . همسرجوان برای اینکه خود را از فشار کنترل همسر مسن بیرون بکشد از قالب سن خود بیرون می آید . همسر جوان در نقش مسن تر بازی میکند . چون میخواهد خود را با تجربه تر نشان دهد . میخواهد بگوید خام نیست ونیاز به مدیریت و کنترل همسرش ندارد . او پس ازچندی از نقش بازی کردن خسته میشود . چون اولا نمیتواند کنترل اوضاع را دردست بگیرد . دوما او تجربه کافی ندارد و از این نقش بازی کردن جز شکست و احساس حقارت چیزی برایش نمی ماند . این شکست ها مسن تر را برای کنترل بیشتر جری تر میکند . از معایب تفاوت سنی زیاد در ازدواج میتوان به سرکوفت خوردن از جانب اطرافیان نیز اشاره کرد .
بیشتر بخوانید:برای انتخاب همسر شایسته به چه ویژگی هایی توجه کنیم ؟
مشکلات تفاوت سنی زیاد در ازدواج
مشکلات تفاوت سنی زیاد درازدواج را فقط نمیتوان به طور تئوری بیان کرد . در انتخاب دوست همسال خود را انتخاب میکنید . شاید گذراندن اوقات با مادرتان خوب وشیرین باشد اما با دوست همسال لذت بخش خواهد بود . چون نیاز های تفریحی شما همخوانی دارد . فانتزی هایتان همخوانی دارد . پس حرف هایتان باهم دلچسب تر است . در مورد ازدواج هم همین گونه میباشد . همگون نبودن نیازها و فانتزی ها اوقات باهم بودن را از حوصله خارج میکند . جدی بودن بیش از حد مسنتر و بازیگوشی جوان در تضاد و تقابل هستند . مشکلات تفاوت سنی زیاد در ازدواج فقط به اینجا و همسران ختم نمیشود . همگون نبودن در توانایی های جسمی از دیگر مشکلات است . هماهنگ نبودن در توانای تحریک و ارضا جنسی و غرایز نیز به همین گونه .
از دست دادن زیبایی بدنی و جسمی مسن تر از یکطرف و علاقه همسر جوان به ارگانیسم با طراوت از طرفی دیگر باعث بروز حاشیه در زندگی میشود . تفاوت در علقه و علاقه نیز از فاکتورهای مهم ایجاد مشکل در زندگی این دو میشود . ممکن است همسر جوان مثلا بخواهد بیلیارد بازی کند آن دیگری شطرنج و به همین منوال . رجوع برای مشاوره خانواده و روانشناسی میتواند راه حل بهتری ارائه دهد .
بیشتر بخوانید:سن ازدواج پسر و معیارهای آن چیست ؟
توصیه هایی برای تفاوت سنی زیاد درازدواج
توصیه هایی برای تفاوت سنی زیاد در ازدواج اگر مشاوره قبل از ازدواج انجام شود خواهد شد . از جمله اینکه شما باید بتوانید طاقت و حوصله خود را بالا ببرید . ممکن است به خاطر این ازدواج موقعیت های مناسب تر و بهتری را از دست بدهید . هریک از شما در میانه راه زندگی ممکن است آن دیگری را ترک کند . در طول زندگی از مشاوره خانواده غافل نباشید . به خاطر داشته باشید شکل شخصیتی ، فرهنگی و اقتصادی همسر مسن تر در قالب خاصی گنجیده است . در پی تغییر دادن هم نباشید . همسر مسن تر کمتر آماده انعطاف و تغییر است . مشاوره ازدواج برای این دو مفید است . با این مشاوره از تمام معایب و مزایای این ازدواج مطلع خواهند شد . توصیه هایی برای تفاوت سنی زیاد در ازدواج مطرح میشود . از جمله توجه و دقت لازم برای تربیت فرزندانشان است .
فرزندان باید با والدینی کنار بیایند که هیچکدام در جایگاه خود نیستند . مسنتر در نقش جوانتر ، جوانتر درنقش مسن تر . هریک با تجربه و خواسته های متفاوت . این والدین حتما باید مشاوره کودک بگیرند .
بیشتر بخوانید:نحوه درست انتخاب همسر برای یک عمر زندگی
خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه
لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .
در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره آنلاین قبل از ازدواج به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .
منبع : Mind the gap – does age difference in relationships matter?
 برای مشاوره در زمینه ازدواج با اختلاف سنی زیاد
از مشاورین مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه از طریق تلفن ثابت
با 9099072025 تماس بگیرید
همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 
حتی ایام تعطیلمنبع: سایت مشاوره تلفنی روانشناسی و تحصیلی آویژه

برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۱ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۵۵:۳۶ توسط:روانشناس آویژه موضوع: نظرات (0)