مشاور روانشناس آویژه مشاور روانشناس آویژه .

مشاور روانشناس آویژه

دلیل خیانت در روابط زناشویی چیست؟

به نقل از مرکز مشاوره آویژه:|میانگین ۵ رای از تعداد ۱
دلیل خیانت
دلیل خیانت در روابط زناشویی میتواند طیف گسترده ای از اتفاقات و شرایط را شامل شود که پرداختن در همه ابعاد آن در این زمان و حجم کم نمی گنجد . ولی برای بررسی دلیل خیانت اتفاق افتاده در برخی از روابط زناشویی و زندگی های مشترک اکثر به نکات و فاکتورهایی مربوط میشود که بسته به فرهنگ یا نقاط جغرافیایی شایع هستند . ما میتوانیم دلیل خیانت را گاهی در فرهنگ و نوع زندگی ها جستجو کنیم ود درواقع تعریف از خیانت در زندگی مشترک را مورد کندوکاو قرار دهیم . دلیل خیانت گاهی به دلیل کمبود های موجود در زندگی زناشویی اتفاق می افتد .مثلا ممکن است عدم ارضای نیاز جنسی دلیل خیانت در یک زندگی زناشویی شناخته شود .گاهی نیز عدم توانایی زوجین در برقرار کردن ارتباط کلامی یا عاطفی زمینه ساز و دلیل خیانت احتمالی در زندگی مشترک خواهد بود .
بیشتر بخوانید:ضرورت مشاوره خیانت چیست؟
دلیل خیانت مردان به همسرانشان
دلیل خیانت مردان به همسرانشان میتواند از مردی به مرد دیگر متفاوت و متغییر باشد . اما از جمله شایع ترین دلیل خیانت مردان به همسرانشان همانطور که گفته شد در درجه اول به مسئله رابطه جنسی و سرخوردگی در این مورد و در مرحله بعد به عدم دلگرمی به زندگی بنا به دلایل مختلف مربوط میشود . گاهی مردانی را مشاهده میکنیم که بسیار از لحاظ اجتماعی موفق و از لحاظ اخلاقی سالم هستند .
جالب است که این افراد به قدری سالم زندگی کرده اند و گذشته و کارنامه پاکی دارند که همسرانشان نیز خیانت آنها را باور نمیکنند . پس این باور که فرد خیانتکار حتما از لحاظ اخلاقی مشکل دارد کاملا اشتباه است . دلیل خیانت مردان به همسرانشان گاهی اوقات به مواردی برمیگردد مانند اینکه زن و شوهر از لحاظ فکری از یک دیگر دور هستند . سبک زندگی و فرهنگ متفاوت نیز میتواند دلیل خیانت مردان به همسرانشان باشد .
بیشتر بخوانید:دلایل خیانت مردان متاهل
دلیل خیانت زن به شوهر
دلیل خیانت زن به شوهر را میتوان از لحاظ اولویت متفاوت یافت . خانمها بیشتر از مسائل جسمی و جنسی درگیر مسائلی هستند که مربوط عاطفه و احساسات میشود . دلیل خیانت زن به شوهر در بسیاری از موارد این است که زن از لحاظ عاطفی ارضا نمیشود و به دنبال برطرف کردن این نیاز در روابط فرازناشویی میرود . وقتی رابطه عاطفی بین زن و شوهر سرد باشد احتمال وقوع خیانت از سمت هر دو طرف بسیار زیاد خواهد بود . فاکتور دیگری که میتوان از آن به عنوان دلیل خیانت زن به شوهر نام برد میتواند مسئله مالی و عدم توانایی مرد در تامین نیازهای مالی و پولی خانواده میباشد . گاهی خانم ها از زیر فشار مالی بودن خسته میشوند . گاهی اوقات ضعف مالی سلامت جسمی و روحی فرزندان خانواده را به مرز نابودی می کشاند . در این حالت زمان هایی میرسد که زن به دور از چشم شوهر تن فروشی میکند .
بیشتر بخوانید:دلایل خیانت زنان متاهل
دلیل خیانت زن و مرد
دلیل خیانت زن و مرد میتواند بسیار متنوع و گوناگون باشد و به نسبت فرهنگ و سبک زندگی زوجین متغییر باشد . دانستن و اشراف داشتن به این موضوع و آشنایی با دلیل خیانت زن و مرد  میتواند زندگی زناشویی را نسبت به این آسیب که گاهی زندگی افراد را نابود میکند بیمه کند . خیلی از زوجین به دلیل زیاد شدن و شیوع این آسیب در جامعه دائما درگیر و نگران این موضوع در مورد زندگی زناشویی خودشان هستند . تنها راه پیشگیری در این مورد را میتوان در آموزش درباره ابن مبحث یافت . زن و شوهر ها مخصوصا زوجین جوان تر و کم تجربه تر باید حتما علم و آگاهی خود در این زمینه بالا ببرند تا قادر باشند از این مسئله پیشگیری کنند . در این مورد میتوان به زوجین عزیز استفاده از خدمات مشاوره خانواده و روانشناسی را برای رسیدن به أین هدف پیشنهاد کردند .
بیشتر بخوانید:عوارض خیانت مرد به همسرش چیست؟
مهمترین دلیل خیانت
مهمترین دلیل خیانت چیست ؟ هرکسی ممکن است که جواب متفاوتی به این سوال بدهد . همانطور که در قبل به آن اشاره شد ، دلایل متفاوتی از افراد برای خیانت ابراز شود .  این تفاوت عقیده میتواند ناشی از تفاوت در تجربه ها و جهان بینی افراد باشد . اما اگر بخواهیم به صورت کلی و عمومی مهمترین دلیل خیانت را بررسی کنیم ، میتوانیم به موارد زیر به صورت فهرست وار اشاره کنیم .
خیانت به دلیل مشکلات و فشار مالی
خیانت به دلیل مشکلات و سردی در روابط جنسی
خیانت به دلیل طلاق عاطفی
خیانت به دلیل مشکلات و بیماری‌های روانی
بیشتر بخوانید:علت خیانت مردان چیست؟
چرا تعداد خیانت رو به شیوع است؟
در بالا به موارد زیادی پرداختیم مثل اینکه دلیل خیانت چیست ؟ دلیل خیانت را در مواردی جستجو کردیم که گاهی فقط فرد خیانتکار را به عنوان مقصر شناختیم . گاهی نیز فرد خیانت دیده خود اصلی ترین دلیل خیانت معرفی شد . مثلا مردی را در نظر بگیرید که خواسته های جنسی همسرش را محترم نمیشمارد و به قدری این نیاز به همسرش فشار میآورد که مجبور میشود که احتیاجات خود را در یک رابطه فرازناشویی تامین کند . در ادامه به طور مفصل به این دلیل خیانت بیشتر به تفضیل میپردازیم . اما این که چرا این پدیده در جامعه ما شایع شده است را باید سپا از جستجوی دلیل خیانت بررسی کرد . از جمله فاکتورهای تاثیر گذار در این باره میتوان به تبلیغات رسانه‌ای ، تنوع طلبی نسل حاضر که افزایش چشمگیری نسبت به نسل قبلی داشته است ، زیاد شدن حس ناکامی در زندگی و…اشاره کرد .
بیشتر بخوانید:عواقب خیانت زن از لحاظ روانشناختی چیست ؟
مردان خیانتکار
دلیل خیانت مردان به همسرانشان میتواند به دلایل زیادی مربوط باشد و اتفاقات و دامنه گسترده آی را در بر بگیرد . از نظر روانشناسی خیانت احتمالا دلیل خیانتمردان در درجه اول میتواند عدم کامیابی در رابطه جنسی باشد . گاهی اتفاقاتی در زندگی زناشویی رقم میخورد که شریف ترین مردان نیز ناگهان خود را در دام خیانت میبینند .
دلیل خیانت مردان به همسرانشان در اولویت بعدی میتواند به این مساله اختصاص یابد که مرد حس مرد بودن خود در رابطه زناشویی اش را سرکوب شده میابد . این میتواند به راحتی دلیل خیانت مردان به همسرانشان باشد . وقتی که زن امام فضای ابراز وجود را در زندگی از مرد میگیرد ، مرد عملا فقط به حساب بانکی متحرک برای این زندگی تبدیل میشود . در این حالت مرد به احتمال فراوان با اولین و کوچکترین ابراز محبت و فرصتی برای باز کردن أین عقده پایش به سمت خیانت میلغزد .
بیشتر بخوانید:نشانه های خیانت مردان به زنان چیست ؟
ازدواج اشتباه
در قسمت قبل در مورد دلیل خیانت مردان به همسرانشان صحبت کردیم و به دلایل عمده در این مساله اشاره شد . اما یکی از اصلی ترین مواردی که میتوان آن را ریشه این اتفاقات ناگوار دانست ازدواجی است که از اول به اشتباه صورت گرفته است . دلیل خیانت زن به شوهر مثلا میتواند این باشد که از ابتدای رابطه زناشویی و از اول ازدواج زن هیچ میلی به شوهر خود ندارد .
این فقط در بررسی دلیل خیانت زن به شوهر محاسبه نمیشود و یک ازدواج اشتباه که مثلا فقط بر پایه روابط خانوادگی یا کاری صورت گرفته است میتواند مرد را نیز به سمت خیانت سوق دهد . متاسفانه هنوز هم خانواده هایی در جامعه سنتی ما پیدا میشوند که شاید فقط به صورت ظاهری نظر دختر و پسر را در زمینه ازداجشان را جویا شود . بنابراین خود خانواده ها نیز میتوانند دلیل خیانت زن به شوهر یا بالعکس را فراهم کنند .
بیشتر بخوانید:نشانه های خیانت زناشویی چیست ؟
مشکلات مالی
دلیل خیانت زن و مرد گاهی میتواند این باشد که مشکلات اقتصادی به قدری به افراد فشار می‌آورد که ممکن است کانون. خانواده را از بن بپاشد . معمولا در خانواده هایی که از لحاظ مالی متوسط به پایین هستند و یکی از زوجین مخصوصا مرد دچار بیکاری  است این مورد مشاهده میشود . زن در بهترین حالت قید تفریح و خوشی و غذای خوب و خانه و هر معیار دیگری را بخاطر وفاداری ممکن است بزند و همراه همسرش با تمام مشکلاتش زندگی کند .
اما زمانی که ببنید زندگی فرزندان در خطر است موضوع فرق میکند . در بسیاری از موارد مشابه شرایط توصیف شده مشاهده میشود که زن با مردی که وضع مالی خوبی دارد وارد رابطه میشود و نیاز جنسی او مالی خودش را برطرف میکند تا به بچها آسیب نرسد . بنابراین همیشه مشکلات مالی به عنوان دلیل خیانت زن و مرد مطرح بوده و هست .
بیشتر بخوانید:نشانه های بی میلی زن به مرد چیست ؟
مشکلات جنسی بین زوجین
هیچگاه نمیتوان از مشکلات به و جود آمده بین زن و شوهر که ریشه در رابطه جنسی آنها دارد در مسائل مربوط به خیانت عبور کرد . چه بخواهیم و چه نخواهیم یکی از اصلی ترین دلایل ازدواج ارضای نیاز جنسی به صورت هدفمند و سالم برای هر دو طرف میباشد . شاید بتوان گفت مهمترین دلیل خیانت در ازدواج مخصوصا در زمانه ای که زندگی میکنیم عدم مدیریت این مسئله باشد . موردی که ما به عنوان مهمترین دلیل خیانت از آن نام میبریم فقط مربوط به جامعه خود ما نیست . بلکه در تمام جوامع حتی جپامعی که پیشرفته و کتمدن نیز هستند این مشکل یکی از مشکلات اصلی به شمار میرود . گاهی همین آزادی در انتخاب در در مورد مسائل جنسی میتواند زمینه ساز آسیب باشد . گاهی هم مشکل خیانت به دلیل بیماری‌های روحی و انحرافات اخلاقی روی میدهد .
بیشتر بخوانید:نشانه های خیانت زنان به شوهر چیست؟
اعتیاد به رابطه جنسی
خانمها و آقایانی که محتمل خیانت در رابطه جنسی خود شده اند ، یا تضور و شک در مورد این موضوع به ذهن آنها خطور کرده است حتما متوجه این موضوع نیز باشند که گاهی فرد خیانتکار نه برای بداخلاقی یا لاابالی گری و گاهی فقط به دلیل مشکل جسمی یا روانی این اتفاق را رقم میزند . بعضی از رفتارهای جنسی در زمره بیماری‌های طبی طبقه بندی میشود و در راستای این تعریف برایشان درمان نیز تعریف شده است .
بنابراین به افراد توصیه میشود که قبل از ازدواج حتما در بررسی‌هایی که از جمله وظایف مشاوره خانواده است به این موارد بپردازند تا بتوانند از این آسیب در امان باشند . حالا در نظر میگیریم که ازدواج اتفاق افتاده و شما متوجه أین مشکل شده اید . حالا باید بتوانید در صورت امکان در راستای درمان طرف مقابل بکوشید و به این صورت زندگی زناشویی و عاطفی خود را از انحطاط نجات دهید .
بیشتر بخوانید:درباره نشانه های بی میلی مرد به زن
مشاوره خیانت
خیانت زن به شوهر ، خیانت زن شوهردار و در کل خیانت به همسر در حوزه تخصصی مشاوره خیانت بررسی میشود و افراد نیازمند راهنمایی باید با متخصصان این حوزه مسائل خود را در میان بگذارند تا نتیجه مطلوب حاصل شود . زن خیانتکار یا مرد خیانتکار دارای علائم در رفتارهای خود هستند که در صورت آموزش قابل شناسایی هستند .  شناخت نشانه های خیانت زنان و این که رفتارهای مشابه آنها افراد در معرض خیانت را به اشتباه نیندازند فقط با کمک روانشناس متخصص در این حوزه ممکن است .
خیانت زنان متاهل یا در کل خیانت به شوهر در کنار نشانه ها علت هایی هم دارد که مرد باید با رعایت نکاتی از وقوع این اتفاق جلوگیری کند . البته زمینه مشاوره در مورد خیانت شوهر هم به هیچ وجه نباید از توجه به دور بماند نکاتی که دارای راهکارهای زیادی برای جلوگیری و البته ترمیم آسیب های ناشی از این مسئله میباشد .
بیشتر بخوانید:در مورد روانشناسی خیانت بیشتر بدانید
راههای پیشگیری از وقوع خیانت از نظر اسلام
 همانطور که اشاره شد راههایی برای پیشگیری از این اتفاق وجود دارد که دو طرف باید در مسیر آن نکاتی را رعایت کنند که فضا برای این اتفاق ایجاد نشود . مثلا خیانت زن به شوهر از نظر اسلام مساوی با از هم پاشیدن بنیان خانواده و در نتیجه جامعه میباشد . به همین دلیل است که به نکات زیادی در این مورد پرداخته شده . نکاتی  مثل مشاوره خیانت زن ، دور بودن زن و شوهر از هم ، مهریه در صورت خیانت زن به مرد ، مشاوره خیانت همسر ،حکم خیانت زن شوهردار ازجمله نکاتی هستند که در دین مبین به آنها پرداخته  شده است .
بیشتر بخوانید:بهترین راه برخورد با خیانت به شوهر چیست ؟
کمک های مشاور در زمینه خیانت
در آخر به برخی از مواردی که در مشاوره به آن پرداخته میشود اشاره میکنیم :
 روانشناسی زنان خیانتکار و همچنین مردان خیانت کار در این حوزه بررسی میشود .
گاهی مشاور به ما کمک میکند که در مورد مسئله خودمان بفهمیم طلاق تنها چاره خیانت است یا نه ؟
مشاوره خیانت زناشویی نیز در زمره همین خدمت ارائه میشود
اینکه چگونه متوجه خیانت زن شویم یا از شک به شوهر خود به یقین برسیم نیز مربوط به همین حوزه است .
از دیگر آموزش هایی که میتوانیم از این منبع دریافت کنیم نحوه برخورد با زن خیانتکار یا مردی که وارد رابطه فرازناشویی شده است میباشد .
بیشتر بخوانید:مشاوره تلفنی خیانت
خدمات تلفنی و آنلاین مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه
لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر سایر مقالات متخصصان مرکز مشاوره آویژه را مطالعه نمایید .
در این راستا مرکز مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه خدمات متنوعی را در زمینه مشاوره خیانت به شما هم میهنان عزیز ارائه میدهد .
منبع:Betrayal: It’s Not Just About Infidelity | Psychology Today
 برای مشاوره در زمینه دلیل خیانت در روابط زناشویی چیست؟
از مشاورین مشاوره خانواده و روانشناسی آویژه از طریق تلفن ثابت
با 9099072068 تماس بگیرید
همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب 
حتی ایام تعطیلمنبع: سایت مشاوره تلفنی روانشناسی و تحصیلی آویژه

برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۵ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۰۲:۲۷:۱۷ توسط:روانشناس آویژه موضوع: نظرات (0)